ROUDNIČTÍ SOKOLOVÉ V HELSINKÁCH

Přítomnosti starosty tělocvičně jednoty při vyhodnocení a závěru tenisového soustředění jsem využil, abych mu položil pár otázek ohledně účasti roudnických Sokolů na 15. světové gymnaestrádě v Helsinkách.Gymnaestrády jsou oslavou pohybu pro cvičence různých věkových kategorií, konají se jednou za čtyři roky v různých městech Evropy. Cvičenci České republiky se jich zúčastňují pravidelně od roku 1991, kdy se uskutečnila 9.Světová gymnaestráda v Amsterdamu.

Dotaz:

„Vojto, kolik lidí z Roudnice se této významné akce zúčastnilo a jak dlouho trvala?“

Odpověď:

„ Zúčastnilo se z Župy podřipské celkem 7 žen a 4 muži a gymnaestráda trvala od 12. do 18.7.

Do hlavního města Finska jsme se dopravovali letecky v sobotu 11.7. a zpět po sobotním slavnostním zakončení jsme odlétali v neděli 19.7.“

Dotaz:

„Jakou skladbu jste cvičili, s jakým výsledkem?“

Odpověď:

„Byla to skladba Generation together napsaná na písně skupiny Queen. Protože gymnaestráda je akce nesoutěžní , kde všichni fandí všem, cvičení jsme si mohli vychutnat a myslím, že úroveň během tří vystoupení rostla. Skladba byla napsána pro všechny věkové generace a podle toho byla

i nazvána. Každý si vybral ve skladbě místo podle svých schopností.“

Dotaz:

„Kolik bylo účastníků gymnaestrády?“

Odpověď:

„Světové gymnaestrády v Helsinkách se zúčastnilo na 25 tisíc cvičenců z 50 zemí. Z ČR vystoupili v hromadných a pódiových skladbách  cvičenci z České asociace sportu pro všechny, České gymnastické federace, Českého svazu moderní gymnastiky, České asociace univerzitního

sportu a akrobatická skupina pro národní odpoledne. Nejvíce bylo cvičenců z České obce sokolské počtem 435. Celkem z České republiky se gymnaestrády v Helsinkách zúčastnilo 835 gymnastů. Česká výprava byla tentokrát snadno rozeznatelná podle puntíkatých bund, které nám ostatní chválili a ke konci týdne se je snažili získat výměnou za své bundy.“
Dotaz:

„ Jaké bylo ubytování, jak jste trávili volný čas?“

Odpověď:

„ Dny mezi provedením skladby jsme strávili na výletech lodí i pěšky. V Helsinkách bylo počasí podobné našemu (Pozn.To ještě nebyla parna). Vzduch je tam vzhledem k poloze města vlhčí a lépe se dýchá. Co se týče ubytování, spalo se ve vlastním spacáku na karimatce v prostorách školy, ale hygiena byla na vynikající úrovni. Byla instalována klimatizace, což u neopatrných jedinců mohlo způsobit zdravotní potíže, a to se také u jedné naší účastnice stalo.“

Dotaz:

„Zviditelnili jste se také jako roudničáci ?“

Odpověď:

„Samozřejmě – fotografovali jsme se s roudnickou vlajkou , rozdávaly se různé suvenýry, měnila se třeba trička .“

Na závěr jsem našemu starostovi poděkoval za uvedené informace a Vojta mi též slíbil, že zprostředkuje předání fotografií z Helsinek pro uveřejnění např. na webových stránkách naší tělocvičné jednoty.

Miroslav Vanžura, T.J. Sokol Roudnice n.L.

Fotky jsou  zde

duben 2024